Akademia Giermków – patronat medialny

Akademia Giermków to polskie wydanie Medieval Academy – gry, w której staramy się wygrać w karty rękę księżniczki oraz zostać rycerzem. Gra opowiada o czasach, kiedy wszystko było prostsze – jałmużna była chwalebna, wiedza popłacała, a trening rycerski i potykanie się w turniejach dawało niewiele mniejszą chwałę niż zabicie smoka.

Polonizacji Akademii Giermków podjęło się wydawnictwo Czacha Games – świeży na polskim rynku planszówkowym zespół, który postanowił dostarczyć nieco rozrywki na odpowiednim poziomie. Jeżeli ktoś nie jest przekonany, że jest to gra na odpowiednim poziomie powinien się przekonać po wysłuchaniu naszej recenzji.

Akademię Giermków zrecenzowaliśmy prawie rok temu, w recenzji kwiatosz powiedział: „Jestem fanem wydania tej gry po polsku”. Co się teraz spełnia (oczywistą sprawą dla zespołu Gradania jest to, że gra powinna się spokojnie ufundować). Od tego czasu niektórzy z nas grali w to więcej (jak kwiatosz, który nie ma gry), inni mniej (jak Windziarz i Ciuniek – któryś z nich dostał to w przydziale). Gra dostała od nas oczywiście trzy jedynki – nie mogło być inaczej skoro postanowiliśmy zostać patronem medialnym gry. Wiadomo jak jest – twarze niemedialne, to chociaż patronat taki będzie.

Gra jest oczywiście bardzo fajna, ale czy jest coś fajniejszego od samej gry? Owszem, gra z dodatkiem. Taki też jest jeden z celów kampanii poza samym ufundowaniem gry – dołożenie kolejnego kafla (autorzy obiecują, że będzie do niego dodatkowa instrukcja – 2 instrukcje w 1 grze! Najlepiej!). Dodatek nazywa się Magia i Męstwo.

Kampania startuje 11 marca (2016 roku) o godzinie 11:00. Autorzy chcą się upewnić, że wszyscy w Polsce będą mogli kupić grę w ramach Early Bird, czyli w niższej cenie – 79 złotych (w tym dostawa) będzie ceną obowiązującą do 16 marca do godziny 23:59. Nawet więc będąc młodym lekarzem na poczwórnym dyżurze po innym dyżurze zdążymy się załapać na Wczesnego Ptaszka. Po tym czasie pudełko (wraz z zawartością) będzie kosztować dyszkę więcej.

Cena poza kampanią pewnie nikogo nie interesuje, bo i po co czekać, ale dla porządku: 119 złotych.

Jednym z bonusów możliwych do dokupienia będzie mata do gry produkowana we współpracy z playmaty.pl.

Czym jest sama gra? 6 rund draftu kart, dzięki którym będziemy pokazywać innym jacy są słabi. 7 torów, na których możemy wykazać swoją wyższość to:

  • Względy księżniczki (dodatkowy ruch, he, he, he)
  • Turniej rycerski (razy dwa, bo, jak wiadomo, dwa upokorzenia są lepsze od jednego)
  • Wiedza (bo to i potęga i klucz – znowu dwa bonusy)
  • Jałmużna (kto [biednym] daje, ten [współgraczom] odbiera)
  • Smok (rżnij gadzią głową w bruk ulicy)
  • Usługiwanie królowi (Groom of the Stool, czyli Towarzysz Stolcowy, to zaszczytna funkcja)

Dla urozmaicania gry kafelki z torami są dwustronne, a różne strony mają różne zasady. Prostota zasad nie ujmuje jednak głębi rozgrywce – wybory nie są oczywiste, a draft zapewnia taktyczność rozgrywki. Ale starczy lania wody, zapraszamy do posłuchania recenzji i obejrzenia tłumaczenia zasad (jeśli ktoś nie słuchał), a później do wsparcia gry 🙂

0 Udostępnień