Projekt Gaja – Setka na trzech #34

No to robi nam się ładna seria recenzji kilku ciężkich i poważnych gier pod rząd. Nie zwalniamy i drugi tydzień z rzędu sięgamy po (względną) nowość z pierwszej setki rankingu BGG. Jak na naszych stołach przyjęła się gra, której młodszym rodzeństwem jest Terra Mystica? Czy przez 40 minut odcinka nauczymy się odmieniać tę nazwę przez przypadki? Czy zasadnym jest trzymać obie te gry na jednej półce w kolekcji? Odpowiedzi na te i inne pytania możecie znaleźć w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy do słuchania.

Przy okazji czemu by nie polubić naszej stronki na Facebooku i nie zasubskrybować naszego kanału na Youtubie? Zachęcamy 🙂

 

Jeżeli nie wiesz dlaczego gry otrzymują od nas 0, albo 1 zajrzyj tutaj.

Wersja MP3 do POBRANIA

Dziękujemy wydawnictwu Games Factory za udostępnienie gry do recenzji.

 • Marcin Sobczuk

  Kolejna fajna wstawka. Czekając na kolejną, przyszedł mi do makówki pomysł na kolejne TOP5/10.
  Wspominacie ponownie o grach, które mają ulepszone wersje (tym razem padł Dominion no i Terra Mystica jako tytułowy protoplasta).
  Przechodząc do sedna – chętnie posłuchałbym TOP 5/10 nt. gier będących wysoko w ranking BGG, które mają już lepszą wersję/zamiennika/iterację/implementację (niepotrzebne skreślić), o której mało kto wie, tudzież znajduje się zaskakująco niżej w rankingu.

 • Galatolol

  Mówi się o nowym dodatku do TM, więc raczej nie jest ona wygaszana. (choć rzeczywiście ostatnio mało konkretnych informacji, ale generalnie pojawiały się, gdy już było wiadomo o PG)

  Co do gier, to obie uważam za dobre, ale nie aż tak podobne. Ogólnie wg mnie TM jest mniej wybaczająca i przez to cięższa (nie jest to casus Agricola-Caverna, ale coś w podobną stronę). Dlatego nie podzielam opinii, że PG to „lepsza” TM.